MİGREN BOTOKS TEDAVİSİ

Migren en sık rastlanan baş ağrısı türüdür. Türkiye’de her 6-7 kişiden birinin migren hastası olduğu bilinmektedir. Migren baş ağrıları tipik olarak 3 ile 72 saat arasında süren, çoğunlukla tek taraflı, zonklayıcı, çok şiddetli olarak tanımlanır; sıklıkla ışığa, yüksek sese, kokulara karşı aşırı hassasiyet ve bulantı/kusma ile ilişkilidir.

Migren hastalarının yaklaşık %10’unda, ayda 15 günden fazla ortaya çıkan ve en az 8’i migren özellikleri taşıyan baş ağrıları atakları olmaktadır. Yapılan çalışmalarda, Kronik migren olarak adlandırılan bu hasta grubunda sosyal yaşamın, fiziksel ve mesleki performansın olumsuz etkilendiği, depresyon ve anksiyete bozukluğu oranlarının yüksek olduğu tespit edilmiştir. Uzun süreli İlaç tedavisi ve yaşam tarzı değişikliğinden yeterince faydalanmayan bu kronik migren hastalarında botulinum toksini (botoks) tedavisinin yararlı olduğu gösterilmiştir.

Aşırı ilaç kullanımına bağlı baş ağrısı olan hastalarda da botoks tedavisinin profilakside etkili olduğu gösterilmiştir. Öncesinde migren öyküsü olan, son 3 ayda en az 15 günü başağrısı ile geçiren ve ayda 10-15’ten fazla sayıda, kendi kararıyla bilinçsizce ağrı kesici alan hastalar %9 oranında önemli bir grubu oluşturmakta ve genelde tanı ve tedavileri gecikmektedir.

Ülkemizde botoks tedavisi 2010 yılından bu yana kronik migrenli hastalarda baş ağrılarının önlenmesinde etkin bir tedavi seçeneği olarak yerini almıştır. Yapılan çalışmalarda botoks tedavisinin atak sıklığını, ağrının şiddetini ve süresini belirgin ölçüde azalttığı gözlenmiştir.

Botoks tedavisi nasıl yapılır? Hastanın baş, boyun ve omuz bölgesindeki kaslara 31 noktaya küçük miktarlarda botoks enjeksiyonları uygulanır. Her seans yaklaşık 15 dk sürmekte ve en erken 12 hafta sonra tekrarlanabilmektedir. İlk enjeksiyon seansından 10-14 gün sonra iyileşme beklenmekte, genelde iyilik hali 3 ay sürmekte ancak 6 aya kadar uzadığı da görülmektedir.

Baş ağrılarınızın çözümü botoks tedavisi olabilir…

Tüm hakları saklıdır FLORYA HASTANESİ