Ürolojide Holmium Lazer

Holmiyum Lazerin Kullanım Alanları:
-Böbrek, üreter ve mesane taşları tedavisi,
-Üst idrar yolu (üreter) darlıkları,
-Alt idrar yolu (üretra) darlıkları,
-Mesane ve üreter tümörleri,
-Dış genital lezyonların tedavisi

Böbrek Üreter ve mesane Taşlarında Holmiyum Lazer ile taş kırma
Ho:YAG lazer, ağırlıklı olarak fototermal mekanizma ile taş vaporizasyonu sağlamaktadır. Taş ile lazer fiberi arasında oluşan enerji köprüsüne bağlı taşta ısı artışı meydana gelir ve buhar kabarcıkları oluşur. Sıvının genişlemesi ile birlikte taşta kimyasal kırılma gerçekleşir. Kompozisyonundan bağımsız olarak tüm taşlarda fragmantasyon sağlayabilmektedir. Yapılan birçok URS ve PNL ile ilgili çalışmada bu teknikle %90’ın üzerinde taşsızlık sağlanmaktadır. Balistik ve ultrasonik litotriptörlere göre en önemli avantajını toplayıcı sistemde fl eksible enstrümanların kullanımına izin vermesi dir. Elektrohidrolik litotripsi probu üreter duvarından birkaç mm uzaklıkta doku hasarı oluştururken, holmiyum lazer 0.5-1 mm uzak tutulduğunda güvenle uygulanabilmektedir.

“Holmium YAG Lazer” taş tedavisinde en son kullanılan teknolojilerdendir. Taşın şekline rengine veya bileşimine bağımlı olmaksızın tüm taşlarda etkilidir. İşlem taşa ulaşıldıktan sonra çok kısa sürede gerçekleşmektedir. Hasta sağlığı açısından güvenli ve en az travmatik yöntemdir Kanama minimaldir, sağlıklı dokuya zarar verme ihtimali çok düşüktür ve işlem sonu ağrı yok denecek kadar azdır.

Bazen idrar yollarındaki darlıklar taşa ulaşmayı zorlaştırabilir. Lazer ile darlıkları açmak mümkündür. Ayrıca, özellikle böbreğe yakın idrar kanalı taşları ve büyük taşları kırmak zordur. Lazer burada da diğer yöntemlere göre üstünlük sağlamaktadır.

Hasta aynı gün ya da bir gün sonra normal yaşantısına dönmektedir. Vücut dışından bir girişim olmadığı için hiç yara izi olmamaktadır

Op. Dr. Hakan Yoldakalamaz
Üroloji

.


Tüm hakları saklıdır FLORYA HASTANESİ